بی بی سی

10:56 گرينويچ - يکشنبه 09 اکتبر 2005

انتقاد نويسنده آبزرور از سياست بريتانيا در قبال ايران

اين مقاله در ارتباط با اظهارات تونی بلر نخست وزير بريتانيا نوشته شده که پنجشنبه گذشته (ششم سپتامبر) ايران را متهم کرده بود که با کمک تسليحاتی به گروههای مسلح شيعه در جنوب عراق در حمله به سربازان بريتانيايی در اين منطقه نقش دارد.

به گفته آقای بلر، سلاحهايی که در حمله به سربازان بريتانيايی در جنوب عراق به کار برده شده از همان نوعی است که سپاه پاسداران ايران يا گروه حزب الله لبنان که از پشتيبانی آشکار اين کشور برخوردار است به کار می برند.

نخست وزير بريتانيا اذعان کرد که برای اثبات اين ادعا مدرکی در دست ندارد و مايکل روبين، نويسنده مقاله آبزرور نيز معتقد است که هرچند لحن او در مورد ايران محتاطانه بوده، اما توانسته است منظور خود را که مسئول دانستن ايران در قبال بی ثباتی در جنوب عراق است بوضوح بيان کند.

مايکل روبين می نويسد طی دو سال گذشته که سربازان آمريکايی در عراق همواره در معرض حمله شورشيان بوده و صدها تن از آنان طی اين حملات جان باخته اند، جنوب عراق که در کنترل ارتش بريتانيا قرار داشته، در آرامش نسبی به سربرده اما از چند ماه پيش بدين سو بيکباره اوضاع در اين منطقه تغيير کرده و حملات گروههای شورشی در عراق نصيب سربازان بريتانيايی و افراد غيرنظامی غربی در جنوب اين کشور نيز شده است.

در ميان قربانيان درگيريهای جنوب عراق، مايکل روبين به استيون وينسنت، روزنامه نگار آزاد آمريکايی اشاره کرده که نسبت به نفوذ ايران در پليس عراق هشدار داده بود.

وی همچنين به فعاليت حزب الله لبنان در جنوب عراق اشاره کرده که به نوشته او از ژانويه سال گذشته دفاتری در سراسر جنوب عراق گشوده اند و پرچمشان در مجاورت دفتر مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق در شهر بصره در اهتزاز است.

به گفته آقای روبين، حزب الله لبنان و مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق با ابتکار ايران تأسيس شده و همواره با کمک مستقيم اين کشور فعاليت کرده اند.

اما به نوشته اين نويسنده آبزور، بريتانياييها در قبال ادامه آرامش در مناطق تحت کنترل خود، به فعاليت گروههای مورد حمايت ايران در اين منطقه به ديد اغماض نگريستند؛ از جمله هنگامی که گروههای مسلح شيعه مانع ورود دختران بی حجاب به مدارس شدند، نيروهای بريتانيايی هيچ اقدامی برای جلوگيری از اقدامات آنان و تضمين حق تحصيل اين دختران نکردند و هنگامی که پوسترهای آيت الله خمينی، بنيانگذار جمهوری اسلامی در ايران در دانشگاه بصره نصب شد مقامهای بريتانيايی سکوت کردند.

در مقاله مايکل روبين در آبزرور از تحقيق و تفحصی رسمی در مورد قيام گروه شيعی تحت رهبری مقتدی صدر در عراق ياد شده که در آوريل 2004 رخ داد.

به نوشته آقای روبين، بنابر اين تحقيقات، يکی از مقامهای بريتانيايی مستقر در شهر شيعه نشين کوت در جنوب عراق نسبت به اينکه فعاليت گروههای شورشی شيعه را به عمد بی اهميت گزارش کرده مقصر شناخته شده است.

وی همچنين نوشته که در عماره، ديگر شهر شيعه نشين جنوب عراق، در حالی که بسياری از مردم محلی خواهان تبديل دفتر برجای مانده از حزب بعث به درمانگاه بودند، مقامات بريتانيايی اين دفتر را به سپاه بدر تحويل دادند که شاخه نظامی مجلس اعلای انقلاب اسلامی عراق است و با کمک ايران شکل گرفته و تجهيز شده است.

آن گونه که مايکل روبين نوشته، سپاه بدر اين دفتر را با شعارهای ضد نيروهای ائتلاف تحت فرماندهی آمريکا در عراق تزئين کرد بی آنکه با واکنش ارتش بريتانيا مواجه شود.

او ديپلماسی بريتانيا را ساده لوحانه و ناکارآمد توصيف کرده و اين ساده لوحی و ناکارآمدی را تشويق کننده شورشيان عراقی و دولت ايران برای به قتل رساندن سربازان بريتانيايی در عراق دانسته است.

نويسنده آبزرور در اين راستا از اظهارات جک استرا وزيرخارجه بريتانيا انتقاد کرده که 28 سپتامبر گذشته در گفتگو با بی بی سی، حمله به ايران را خارج از تصور خود دانسته و تصريح کرده بود که حمله به ايران در فهرست گزينه های کنونی دولت آمريکا در برخورد با اين کشور نيز جايی ندارد.

به عقيده اين نويسنده، منظور جک استرا تأکيد بر تعهد بريتانيا در پيروی از ديپلماسی بوده اما اظهارات او در ايران به عنوان ضعف بريتانيا ارزيابی شده است.

او همچنين از سياست تعامل که اتحاديه اروپا طی سالهای اخير در قبال ايران در پيش گرفته انتقاد کرده و نوشته که طی سال های2000 تا 2005 ميلادی، حجم مبادلات تجاری ميان ايران و اتحاديه اروپا سه برابر شده و همزمان آمار اعدام در ايران نيز دو برابر شده و ميلياردها دلار در اين کشور صرف فعاليت هسته ای شده است.

مايکل روبين تصميم گيرندگان اصلی دستگاه سياست خارجی ايران را رهبر اين کشور و سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات دانسته، نه وزارت امورخارجه و نوشته جای هيچ تعجبی نيست که کاردار ايران در عراق به جای اينکه از ميان ديپلماتها انتخاب شده باشد، از ميان اعضای سپاه پاسداران برگزيده شده است.

اين پژوهشگر آمريکايی، ديپلماسی ای را که نيروی نظامی را نيز پشتيبان خود داشته باشد ترکيبی پيروزی آفرين خوانده و گفته که اگر مذاکرات هسته ای اروپاييها با ايران موفقيت اندکی هم حاصل کرده، تنها به دليل هويج اروپاييها نيست بلکه چماق آمريکا هم بی تأثير نبوده است.

مايکل روبين جامعه ايران را در وضعيتی توصيف کرده که جوانانش به دنبال آزادی و موسيقی و مدهای غربی اند اما رهبرانش از ايدئولوژی ای پيروی می کنند که به دنبال حکومت دينی و صدور انقلاب اسلامی است.

به عقيده او، اين وضعيت نه با اصلاحات قابل تغيير است و نه با تعامل و گفتگو، بلکه بهترين انتظاری که غرب می تواند داشته باشد، مهار ايران است.

مقاله نويس آبزرور به رهبران غرب توصيه کرده که در ديپلماسی خود در قبال ايران در عين پايبند ماندن به قول و قرارهايشان، گاهی بايد توسل به زور را هم در نظر بگيرند، چراکه به عقيده او، بهترين ابزار در دست ديپلمات ارتش است، نه کلمات.