با سلام

خدمت دوستان عزیز و برادران ایمانی. من مهدی دانشجوی رشته ..... دانشگاه ......هستم و در حال تحقیق و تفحص در اسلام و مذاهب آن می باشم. ضمن تشکر از شما به خاطر راه  اندازی این سایت مفید علمی، خواهشمندم مرا در یافتن حقیقت اسلام و مذهب راستین از میان مذاهب مختلفۀ موجود، یاری فرمائید. من منتظر  خواندن نامه های علمی، خبری شما و مسائل مربوط به جهان اسلام می باشم. در ضمن در صورتیکه کار و کمکی از این حقیر در راستای اهداف متعالی اسلامی شما ساخته است با کمال میل آمادگی خود را برای انجام آن اعلام می دارم.

به امید موفقیت روز افزون تمام موحدین حقیقی.

مهدی

 

بسم الله الرحمن الرحيم

برادر دينى عزيز، آقاى مهدى السلام عليکم:

برادر محترم، پيام شما دريافت گرديد. از خواستهاى شما استقبال، و از اعلام آمادگى شما براى همکارى با سماء قدردانى ميشود. همچنين نظر مثبت و تحسين آميز شما نسبت به شبکۀ سماء جاى تبريک و خوشحالى و محل اميد مى باشد. در رابطه با مسئلۀ رسيدن به نگاه و موضع توحيدى، و به قول شما اسلام راستين، بايد گفت: نگرش و موضع توحيدى و قرآنى، مانند هر چيز ومکتب ديگرى، زمانى حاصل ميشود که مستقيماً به مطالعۀ قرآن و سيره و سنت نبى و تاريخ اسلام و مسلمين مراجعه کنيم وآنها را مطالعه نماييم. در اين رابطه، جهت توضيح بيشتر به اوايل تحليل جدايى بى دينى و بى دينان از سياست و حکومت در ممالک و جوامع اسلامى که در شبکۀ سماء منتشرشده است، مراجعه فرماييد. و اگرکسى توان مطالعۀ مستقيم اين منابع را نداشته باشد، چه به دليل زبانى و چه به دليل مبتدى بودن، بايد (و مسئوليت دارد) که آنقدر عقل و فهم خود را بکار بيندازد که بتواند به بهترين و توحيدى ترين و نزديکترين خط و راه و روش دسترسى پيدا کرده و به آنها تکيه کند، و در عين حال، در رشد و تکامل خود بکوشد. در اين راستا بايد به شما عرض کنيم که متأسفانه نظامهاى استبدادى مانع رشد و تکامل فهم مسلمين هستند و مانع آنند که مسلمين از اسلام و جهان اسلام و تاريخ اسلام، درک و فهم درست و گسترده اى کسب نمايند. و مثلاً در خود ايران نه اينترنت (شبکۀ جهانى) در خورى وجود دارد که بتوان از طريق آن به جهان متصل شد، نه احزاب و سازمانهاى فکرى- سياسى آزادند که بتوانند فکر و مواضع و خدمات خود را ارائه دهند، و نه کُتب مناسب و زيادى ترجمه شده اند که بتوان از آنها استفادۀ مناسب نمود، و بسيارى از کُتب هم که ترجمه شده اند، معمولاً تحريف شده اند، ولى با وجود اين، ميتوان و بايد منابع فکرى و علمى و سياسى را پيدا کرد.

اولين توصيۀ ما به شما جهت رسيدن به درک و موضع توحيدى و قرآنى، مطالعۀ مطالب و موضوعات شبکۀ سماء است. قانون سماء، تحليلها، اطلاعيه ها، ايام ويژه، اسوه ها، نقدها و..... شما را در راستاى رسيدن به مواضع توحيدى و قرآنى، بسيار يارى مى رسانند.

راه دوم رسيدن به درک و موضع توحيدى و قرآنى، مطالعۀ کتب سيد قطب (از جمله چراغى بر فراز راه، عدالت اجتماعى- هرچند ترجمه اش تحريف و تخريب شده است، زيربناى صلح جهانى و...)، ابولاعلى مودودى (از جمله خلافت و ملوکيت)، شريعت سنگلجى (از جمله کليد فهم قرآن)، جلال آل احمد (ازجمله غربزدگى) على شريعتى (از جمله بازگشت به خويش، ما و اقبال و.....)، محمد غزالى (از جمله سيره النبى) و ديگر کتب اسلامى که از فهم وموضع قرآنى و توحيدى نزديک هستند.

و راه سوم نيز اينست که سؤالات مختلفى که درميدان مطالعه برايت پيش می آيند آنها را براى سماء ارسال نماييد، و سماء نيز ان شاء الله جوابگوى سؤالاتتان خواهد بود. همچنين سماء از ارسال مطالب جديد به شما دريغ نخواهد کرد.

برادر عزيز، بايد متوجه اين نکته باشيد که کسب نگرش و موضع توحيدى در ميدان عمل بيشتر حاصل ميشود، زيرا اولاً قرآن حاصل يک مبارزۀ عقيدتى و فکرى و سياسى پيروزمند است، ثانياً اين ميدان عمل است که محصولات فکرى و نظرى را حلاجى کرده و به محک ميزند. پس مطالعه کردن و عمل به محصولات نظرى، بهترين راه مسلمانى و کار توحيدى است. همان چيزى که خوشبختانه شما هم خواهان آن شده ايد. پس در اسلام هم  فهم  نظرى وجود دارد، که درآن به حقايق فکرى و عقيدتى مى رسيم و از مواضع نظرى توحيدى برخوردار ميشويم، و هم ميدان عمل وجود دارد، که درآن فکر و عقيدۀ خود را اجراء ميکنيم و در آنجا به اين نتيجه ميرسيم که چه چيزى و چه واقعيت و حقيقتى بايد عملى شود و چه چيزهايى بى زمينه اند و مثلاً بايد به تأخير بيفتند. در اين رابطه به مقدمۀ قانون سماء، بخش ضرورت اجتهاد و انواع اجتهاد، مراجعه فرماييد.

در مورد مسئلۀ همکارى شما با سماء نيز بايد گفت: قبل از هرچيز اميدواريم که به خوبى دسترسى به شبکۀ سماء داشته باشيد، هر چند علاقه داشتيم بدانيم که تا حال چقدر مواضع فکرى- سياسى سماء را مطالعه کرده ايد. بعد هم لازم است عرض شود که سماء نيازمند همکارى شما و همۀ اهل علم و ايمان است. اصل اينست که شما در چه سطح و موردى آمادۀ همکارى هستيد. در قانون سماء ياران سماء سه نوع هستند: اعضاء، همفکران، و دوستان. علاوه بر اين، همکارى ميتواند  تبليغى باشد، ميتواند دوستگيرى باشد، ميتواند اطلاع رسانى باشد، و ميتواند شرکت در نشر و پخش افکار و مواضع سياسى سماء باشد و.....، به اميد اينکه در پيامها و نوشته هاى ديگرتان، در اين رابطه بيشتر بنويسيد. شاد و موفق و فعال باشيد.

سازمان موحدين آزاديخواه ايران

۹ جمادي الاول ۱۴۲۳ - ۲۸ تیر ۱۳۸۱