بسم الله الرحمن الرحيم

نوروز مسلمین و تجدید حیات و شکوفایی

مسلمین و جوامع اسلامی از خیلی چیزها و از امور اساسی بسیاری، هم محروم شده و هم غفلت کرده اند، تا جایی که از دینداری تــوحیدی و رسالت قرآنی بسیار دور افتاده و از زندگی اسلامی کلا بی بهره مانده اند. و بلا شک یکی از جنبه های این محرومیت و غفلت زدگی عدم توجه به اعیاد و مراسمات اسلامی و برگزاری مناسبتهای تربیت کننده و فرهنگ ساز میباشد، و نوروز طبیعت (نوروز بهاری) هم جزو اعیاد و مراسماتی است که از دایرۀ اهتمام این جوامع وامانده بدور مانده است.

قرآن مُنیر در آیات بسیاری، حیات مجدد قیامت و آخرت را (که سرآغاز زندگی بهشتی مسلمین و شروع مجازات اهل ظلم و کفر و فساد است) به سر فصل نوروز و حیات مجدد بهاری تشبیه میکند و اعلام می دارد: تجدید حیات بشر همانند تجدید حیات ارض و گلها و گیاهان است. بدین تشبیه و از این طریق، قرآن حکیم یادآور میشود که نوروز بهاری (احیای ارض و تجدید حیات درختان و گیاهان) مثل روز قیامت است، که در انتظار نسل بشر است، و سر فصل بهار مانند  زمان تجدید حیات و رستاخیز انسانهاست. به عبارت دیگر قرآن مبین می فرماید: روز قیامت همانند نوروز بهاری است، و در آن قیام و تجدید حیات بشر به وقوع می پیوندد، و با شروع آن بشریت وارد حیات جاودان می شود. و نمونۀ آیات روشنگر قرآن در این رابطه آیات ۳۰، ۳۱، ۳۲، ۳۳، ۳۴، ۳۵ از سورۀ یاسین است، و جهت وضوح مطلب آنها را ارائه میدهیم. قرآن مُنزَل با تأسف بار خواندن وضعیت بشر و غفلت طولانی اش نسبت به مُحتَوای رسالت رسولان، قضیه را چنین تشریح می کند:

يَا حَسْرَةً عَلَى الْعِبَادِ مَا يَأْتِيهِم مِّن رَّسُولٍ إِلاَّ كَانُوا بِهِ يَسْتَهْزِئُون (۳۰) أَلَمْ يَرَوْا كَمْ أَهْلَكْنَا قَبْلَهُم مِّنْ الْقُرُونِ أَنَّهُمْ إِلَيْهِمْ لاَ يَرْجِعُونَ (۳۱) وَإِن كُلٌّ لَّمَّا جَمِيعٌ لَّدَيْنَا مُحْضَرُونَ (۳۲) وَآيَةٌ لَّهُمُ الْأَرْضُ الْمَيْتَةُ أَحْيَيْنَاهَا وَأَخْرَجْنَا مِنْهَا حَبّاً فَمِنْهُ يَأْكُلُونَ (۳۳) وَجَعَلْنَا فِيهَا جَنَّاتٍ مِن نَّخِيلٍ وَأَعْنَابٍ وَفَجَّرْنَا فِيهَا مِنْ الْعُيُونِ (۳۴) لِيَأْكُلُوا مِن ثَمَرِهِ وَمَا عَمِلَتْهُ أَيْدِيهِمْ أَفَلَا يَشْكُرُونَ (۳۵): بدا بحال اهل کفر و تکذیب؛ نیامد رسولی برایشان الا اینکه او را تکذیب و مسخره کرده و پیامش را به هیچ گرفتند. آیا این کذابان مسخره باز نمی دانند که چقدر از این نوع مردمان را قبلا و در عصور گذشته هلاک نمودیم، هلاک شدگانی که راه بازگشتی بسوی این کذابان جدید ندارند. این در حالیست که بازگشت همه بسوی ماست و همه نزد ما حاضر میشوند. و ارض مرده ( ارض بی آب یا ارض بعد از زمستان ) که بدان جانی دوباره می بخشیم، آیه و نشانه ای برای آنهاست (اگر دست از روش تکذیب و تمسخر بردارند)،  ارضی که با احیای آن، روییدنی ها ازش خارج می کنیم، و اهل تکذیب و تمسخر نیز از این روییدنی ها می خورند. همچنین در ارض احیاء شده، باغها و من جمله باغهای خرما و انگور قرار دادیم و چشمه سارها در آن جاری ساختیم، تا از این ثمره ها و از آنچه بدست خود کاشته اند، استفاده کنند، پس آیا شکرگذار نمی شوند؟!

بله قرآن مُنیر در این آیات به صراحت اعلام میدارد که اگر بشریت بجای تمسخر و سبک عقلی و به هیچ گرفتن مهمترین مسائل حیات و ممات، ماهیت و محتوای پیام رسولان الله را اخذ و دریافت می کرد، حال و اوضاعش به روزگار حسرت آمیز در دنیا وآخرت منتهی نمی شد. البته بدیهی است که هدف قرآن از تشبیه قیامت و رستاخیز بشری به قیامت و رستاخیز بهاری، تثبیت واقعیت حیات مُجدد و قیامت بشری و نزدیک سازی آن به فهم انسانهاست. اینست که از نظر قرآن، نوروز بهاری و زمان قیام مجدد گلها و گیاهان، یادآور قیامت بشر و رستاخیز مُجدد انسانها و سرآغاز زندگی جاودان بهشتی مسلمین و شروع مجازات اهل ظلم و کفر و فساد است. بنابراین، نوروز بهاری، الحق یکی از بهترین روزهای اسلامی و روزی عالی برای مراسمات و برنامه های متناسب با آنست، و قبل از همه روز جشن و شادی مسلمین است. همچنین نوروز بهاری، نه تنها ایام تجدید حیات و محیط زیست است، بلکه زمان شکوفایی و رشدیابندگی نیز هست، بدین معنا که: با آمدن نوروز و زندگی بهاری، انسانها و جانداران و گیاهان وارد یک فعالیت مجدد می شوند، زیرا با باز شدن محیط زیست و ملایم شدن آب و هوای ارضی، هم فعالیتها گسترده تر می شوند، و هم با توجه به آب و هوای خوش و معتدل، شکوفایی و شکفتن شروع به آغازیدن می کند. به عبارت دیگر: گویی زمستان، فصل استراحت و فصل ضیق و تنگنایی حیاتِ انسانها و حیوانات و پرندگان و گیاهان است، و با آمدن نوروز بهاری این رکود و ضیق و تنگنایی جای خود را به وسعت و تجدید حیات و فعالیت همه جانبه میدهد. بدیهی است که این واقعیت در گذشته (ما قبل صنعت) محسوس تر بوده، و حالا نیز در بلادی که در مناطق چهار فصلی واقع شده اند، کماکان محسوس و مؤثر است. همچنانکه در سایر نقاط جهان (خاصتا در امور دامداری و کشاورزی و باغداری و......) وضع بهاری و تجدید حیات و شکوفایی کما فی السابق ادامه دارد، و حیات مُجدد بهاری تقریبا در همه جا به چشم می خورد. آری: وَاللّهُ أَنزَلَ مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَحْيَا بِهِ الأَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا إِنَّ فِي ذَلِكَ لآيَةً لِّقَوْمٍ يَسْمَعُونَ (نحل - آیۀ ۶۵): و الله از آسمان آبی نازل کرد و بوسیلۀ آن ارض مرده را (ارض بی آب و علف یا ارض بعد از زمستان) احیاء و زنده نمود، همانا در این حقیقت نشانه و حجتی نهفته است برای آنهایی که می شنوند.

سازمان موحدین آزادیخواه ایران ضمن تبریک و گرامیداشت نوروز بهاری و این سر فصل قیامت ارضی و ایام تجدید حیات و شکوفایی، در آرزوی روزیست که آزادانه و در یک نظام آزاد و مردم سالار و کثرتگرا و همراه با مردم، این روز مبارک و حیات انگیز و نشاط آفرین و هوشیار کننده را جشن بگیرد و در آن مراسم اهل توحید و آزادی و مردم مسلمان همدیگر را در آغـوشهای شاد و شکرگذار خود بفشارند.

سـازمان مـوحدین آزادیخـواه ایـران

۳ ربیع الاول ۱۴۲۸- ۱ فروردین ۱۳۸۶

 

 

توضیح بیشترِ نوروز بهاری و تجدید حیات

الف - مثالهای قرآنیِ اِحیای طبیعت و شکوفایی مجدد گیاهان در فصل بهار، برای اثبات احیاء و زنده شدن بشریت در روز قیامت و برای اثبات یکی از اصول دین توحیدی اسلام است، و مثالی بسیار عام و فراگیر میباشد. و در حقیقت اگر اَعیاد قربان و رمضان هم با تکیه بر آیات قرآن اثبات شدنی نباشند، نوروز بهاری با تکیه بر آیات قرآن اثبات شدنی و در قرآن مُنزَل تصریح شده است. و الحق نوروز بهاری و حیات مجدد ارضی، بنابر نصوص قرآن روز شکر گذاری و روز شادی و سرور مسلمین است.

ب - تشبیه احیای بهاری به روز قیامت از الله رب العالمین و خالق ارض و آسمانهاست، خالقی که ازل و ابد است و اول و آخر اوست. و باید توجه داشت که بهار و تجدید هر سالۀ حیات ارضی، امری طبیعی و پدیده ای ماقبل بشری و حاصل ارادۀ خالق ارض و آسمان  است. کمااینکه تاریخ اسلام و اسلامیت از بدو ظهور انسان بر روی کرۀ ارض آغاز میشود، و تاریخ هزار و چهار صد سالۀ اسلامی مختص و مربوط به آخرین رسالت توحیدی و نبوت محمد مصطفی میباشد. آیا غیر از اینست که حضرت ابراهیم یک مسلمان نمونه بود؟! همچنین آیا اطلاع ندارند که عاشورای محرم در میان مسلمین (از صدر اسلام تا حال حاضر) بخاطر نجات قوم موسی از دست فرعون مصر بزرگ داشته میشود؟! بنابر این، کسانی که اسلامیت را در دورۀ خاصی محصور و اسلامیت را از الله و کل خلقت و ارادۀ خلافت بشر و ظهور بنی آدم در کرۀ ارض جدا میکنند، غافل بحساب می آیند. آری؛ تجدید حیات بهاری مثال و تشبیه الله و روز شکرگذاری و جشن حقیقی مسلمین در سراسر جهان است.

ج - در تمام کرۀ ارض در رابطه با احیای طبیعت و حیات مجددِ گیاهان لااقل دو فصل وجود دارد: یکی فصل بهاری و دورۀ حیات مجدد و شکوفایی، و دیگری فصل استراحت و دورۀ خواب زمستانی. و به تأکید نوروز بهاری (که یادآور قیامِ قیامت و روز رستاخیز بشریت است) یک روز شکرگذاری و یک جشن عالمی و مربوط به سراسر جهان است. بله مثلا میتوان در مورد اوقات ادای نماز و روزه سؤالاتی مطرح و جهانی بودن اوقات آنها بررسی شود، اما نسبت به حیات مُجدد بهاری چنین امری وجود ندارد و در تمام ارض معمور ساری و جاری است. بنابراین، در مورد وجود بهار و جنبش مجدد ارض (در همۀ بلاد و ممالک) حرفی وجود ندارد، لکن وقت فرا رسیدن آن در قاره ها و مناطق مختلف امری واضح و آشکار است.

 ســازمان مــوحدین آزادیخــواه ایــران

۱۳ ربیع الاول ۱۴۲۹ - ۱ فروردین ۱۳۸۷