بِسْمِ اللَّه وَ لَهُ الْحُكْمُ وَ إِلَيْهِ الْمَصِيرُ

مسجد ایا صوفیا بعد از ۸۶ سال آزاد شد، و لِلّه الحَمد

در سایۀ تغییر و تحولات سیاسی ۲۰ سالۀ اخیر در ترکیه و با توجه به حاکمیت منتخب و مردمی خیلی چیزها تغییر کرد و خیلی چیزها آزاد گردید؛ اعم از نظام سیاسی، وضعیت اقتصادی، مسائل قومی و زبان و ادبیات، آزادی حجاب و روسری زنان، مهار جیش کودتاچی، تجدید نظر در روابط خارجی و....... و اکنون هم بحمد اللّه شاهد آزادسازی مسجد ایاصوفیا و حضور مسلمین و برپایی نماز جماعت در آن هستیم.

و اما مسجد ایا صوفیا: این مسجد قبل از فتح اسلامی کلیسایی تحت سلطۀ امپراتوری روم شرقی و بل ساخت آن بود، و لکن با فتح اسلامی و بعد از آنکه شهر اسطنبول و حومۀ آن زیر حاکمیت مسلمین درآمد، آثار امپراتوری بیزانس هم رو به زوال نهاد، و کنیسۀ ایا صوفیا یکی از مکانهایی بود که تدریجا مسجد گردید. این وضعیت تا زمان غلبۀ استعمارگران غربی و اسقاط دولت عثمانی تداوم پیدا کرد، و لکن بعد از غلبۀ غربی و در سایۀ استبداد و سرکوبگری  کمالی - استعماری و سکولاریسم و الّلادینی او این مکان تاریخی مجددا از دست مسلمین و مسجد بودن خارج و تحت نام موزه و گردشگاه آن را سکولار و غیر دینی کردند، که بیشتر باب طبع دُوَل استعماری (سایکس - بیکویی) و گردشگران آنها بود؛ و مسلمین از حضور در آن محروم گشتند. بدین ترتیب، ایا صوفیا را که نتوانستند مجددا کلیسا نمایند آن را محل گردش و سیاحت قرار دادند؛ گردش و سیاحتی که حامل فرهنگ غربی و مظهر غلبۀ غربگرایی بر اسلامیت و مسلمانی بود. و خوب در اینکه مسجدی بدین شکوهِ تاریخی را موزه و گردشگاه نمایند بسیار سخاوتمند بودند! ولی آیا این گردش دوستان حاضر بودند و هستند که در غرب کلیساهایی بدین حجم و شکوه را موزه و سیاحتگاه نمایند؟!

و حال که ترکیه بسوی آزادی و مردمسالاری و کثرت گرایی پیش می رود، این مسجد هم در سایۀ حکومت منتخبِ رجب طیب اردوغان و یک حکم قضایی بر حق و تاریخی دوباره آزاد گردید و اولین نماز جمعه در آن با حضور صدها هزار مسلمان برگزار شد. همان مسجدی که ۸۶ سال است که نماز خواندن در آن ممنوع شده و بسیاری بخاطر نماز خواندنِ اعتراضی در آن بازداشت شده اند. و اما بعد از امروز ایا صوفیا مسجدی است که هم مسلمین میتوانند که در آن نماز جماعت برگزار کنند و هم غیر مسلمین میتوانند بعنوان سائح و گردشگر در آن حضور یابند و به سیر و سیاحت بپردازند. و ما هم بعنوان موحدین آزادیخواه این اقدام مبارک و آزادیبخش را تبریک و تهنیت می گوییم و برای فتح کنندگانش دعای خیر و آرزوی موفقیت می نماییم.

سازمان موحدین آزادیخواه ایران

۳ ذو الحِجّه ۱۴۴۱ - ۳ مرداد ۱۳۹۹