شیرین عبادی: آمریکا و دیگر کشورهای غربی که دل مشغولی شان وادار کردن تهران به گردن نهادن به مفاد پیمان منع گسترش سلاح های هسته است، از پروندۀ هسته ای ایران اولویتی برای خود ساخته اند که حقوق بشر در ایران را وجه المصالحۀ این اولویت کرده است (سماء - آری؛ مـواضع شیرین عبادی در نقد زد و بندهای استبدادی استعماری جـای تقدیر و محل احترام است، و خاصتا اینکه جـایزۀ نوبل غربی! نتوانسته او را دربرابر استعمارگران غربی خلع موضع نماید، و بارها ماهیت مواضع غربی را در رابطه با حقوق بشری که مدعی آن هستند، اما در واقع آن را برای امتیازگیری از مستبدین علم می کنند، زیر سؤال برده است. اما به نظر ما موحدین آزادیخواه، هرگونه انتظاری از دول استعماری غرب در مورد حقوق بشر و در رابطه با آزادی و مردمسالاری یک اشتباه اساسی است، و در همین راستا دیدیم که چگونه درخواست شیرین عبادی مبنی بر تحریم سیاسی نه تحریم اقتصادی با سرعتی غیر منتظره سر از زد و بند استعماری ولایت فقیهی! در آورد). 

 

انتقاد شیرین عبادی از آمریکا و کشورهای غربی

شیرین عبادی، وکیل دعاوی و برندۀ جایزه صلح نوبل سال ٢٠٠٣ در گفتگوئی با خبرگزاری رویترز، ایالات متحدۀ آمریکا را مورد انتقاد قرار داد و گفت واشنگتن به امید امتیاز گرفتن از تهران در ارتباط با پروندۀ هسته ای ایران بر سرکوب مردم در ایران چشم بسته است.

خانم عبادی در بخش دیگری از این مصاحبه، ضمن تبریک به باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، به مناسبت اهداء جایزۀ صلح نوبل سال جاری به او ابراز امیدواری کرد که این جایزه باعث شود که اوباما به "طلایه دار" حقوق بشر در جهان تبدیل شود.

شیرین عبادی در ادامۀ گفتگو با رویترز در اظهار نظر در مورد محاکمۀ بازداشت شدگان پس از رویدادهای انتخابات ریاست جمهوری این محاکمات را یک "مضحکه" توصیف کرد و آن ها را مورد انتقاد قرار داد.

به باور این برندۀ جایزه صلح نوبل که اندک زمانی پیش از برگزاری انتخابات از ایران خارج شده و کماکان در خارج از کشور به سر می برد، آمریکا و دیگر کشورهای غربی که دلمشغولی شان وادار کردن تهران به گردن نهادن به مفاد پیمان منع گسترش سلاح های هسته است، از پروندۀ هسته ای ایران اولویتی برای خود ساخته اند که حقوق بشر در ایران را وجه المصالحۀ این اولویت کرده است.

 شیرین عبادی ضمن یادآوری صدور حکم اعدام برای شماری از دستگیرشدگان وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری گفت غرب بر این واقعیت ها چشم بسته است.

بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر در ایران می پرسد:" چرا آقای اوباما دست نمایندگان دولتی را می فشارد که که حقوق بشر را زیر پا می گذارند؟"

شیرین عبادی یادآورشد که در سه سال اخیر تنها از پروندۀ هسته ای صحبت شده و امروز نیز تمرکز کماکان روی این پرونده است.

به گزارش رویترز شیرین عبادی که قصد دارد تا دو ماه دیگر به ایران بازگردد در این مصاحبه از غرب خواست، برای جلوگیری از اجرای احکام اعدام صادر شده در دادگاه بازداشت شدگان رویدادهای پس از انتخابات اقدام کنند. شیرین عبادی افزود این احکام با توسل به بهانه ها و دلایل نادرست صادرشده است.

 شیرین عبادی تأکید کرد که محمد رضا علی زمانی یکی از کسانی که به اتهام عضویت در انجمن پادشاهی ایران در دادگاه بازداشت شدگان پس از انتخابات به اعدام محکوم شده است، پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه سال جاری دستگیر شده است.

http://www.rfi.fr/actufa/articles/118/article_8913.asp