رتبۀ ایرانِ ولایت مطلقه در اعتیاد و فرار مغزها - سه روز پیش سازمان ملل متحد  درباره وضعیت تولید و مصرف مواد مخدر در جهان گزارشی منتشر و طی آن اعلام کرد: "طی سال ۲۰۰۸ چهارده تن هروئین و ۴۵۰ تن تریاک تولید شده در افغانستان در ایران به مصرف رسیده است که این کشور را به همراه روسیه در صدر فهرست بزرگ ترین مصرف کنندگان مواد مخدر در جهان قرار داده است. جمعیت روسیه بیش از چهار برابر و جمعیت اروپا هشت برابر جمعیت ایران است."

 


تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۸۸, ساعت ۱۲:۵۷ قبل از ظهر
رتبه نخست در اعتیاد و فرار مغزها؛ آمارها از سوء مدیریت خبر می دهند
خلاصه:
گزارشگران سازمان ملل می گویند که ایران در زمینه میزان مصرف مواد مخدر در جهان رتبه اول را به خود اختصاص داده است. سی سال پیش وقتی انقلابیون بنیان نظام پهلوی را فرو می ریختند "اشرف" خواهر آخرین شاه ایران را به عنوان عامل اصلی در توزیع و اشاعه مواد مخدر در ایران معرفی می کردند، اما اکنون مشخص نیست که باید با چنین وضعیتی و کسب چنین رتبه ای در دنیا گریبان چه کسی را گرفت، یا به قول آیت الله جلال اصفهانی که در استعفانامه خود نوشت:" در برابر این همه انحراف و اجحاف تساهل تا چند؟ اكنون كه شاه و آمریكا در این كشور تسلط ندارند كه مضایق و معایب و مشكلات را متوجه آنها بدانیم ، چرا از استعدادها و مغزها كمتر استفاده می‌كنند."  

فرهمند علیپور:

رتبه نخست در اعتیاد
سه روز پیش سازمان ملل متحد  درباره وضعیت تولید و مصرف مواد مخدر در جهان گزارشی منتشر و طی آن اعلام کرد: "طی سال 2008 چهارده تن هروئین و 450 تن تریاک تولید شده در افغانستان در ایران به مصرف رسیده است که این کشور را به همراه روسیه در صدر فهرست بزرگ ترین مصرف کنندگان مواد مخدر در جهان قرار داده است. جمعیت روسیه بیش از چهار برابر و جمعیت اروپا هشت برابر جمعیت ایران است."

سازمان ملل متحد در گزارش خود با اشاره به بازار 65 میلیارد دلاری مواد مخدر تولیدشده در افغانستان تصریح کرده است: "15 میلیون نفر در جهان به مواد مخدر معتاد هستند و نیمی از مواد مخدر جهان در ایران، روسیه و اروپا مصرف می شود." طبق این گزارش 19 درصد از مواد مخدر جهان در اروپا مصرف می شود. در ایران و روسیه هر کدام 15 درصد، چین 12 درصد، هند هفت درصد و پاکستان، آفریقا و آمریکا هرکدام شش درصد از مواد مخدر جهان به مصرف می رسد.

در مرز آزادی مطلق
اما این تنها جایگاهی نبود که ایران در چند روز اخیر مقامی جهانی را کسب کرده! در کشوری که محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس جمهورش مرز آزادی ها را "تقریبا" در مرز مطلق عنوان کرده است، درست همان روزی که مقام ایران در مصرف مواد مخدر منتشر شد، این خبر نیز از سوی گزارشگران بدون مرز منتشر شد که در بررسی وضعیت آزادی مطبوعات در جهان و در یکسال گذشته ایران رتبه 172 را از بین 175 کشور کسب کرده است. یعنی تنها سه کشور ترکمنستان ، کره شمالی و اریتره در وضعیتی بدتر از وضعیت ایران قرار گرفته اند و به بیانی دیگر کشورهایی همچون عراق و افغانستان درگیر جنگ و یا عربستان سعودی با خاندان پادشاهیش وضعیتی به مراتب بهتر از ایران دارند.

احمدی نژاد: فرار مغزها نداریم!
اردیبهشت 86 محمود احمدی نژاد در سفر به امارات عربی متحده طی سخنانی در جمع تجار ایرانی گفته بود که "فرار مغزها را قبول ندارم" و البته اضافه کرده بود که "دولت از سفر ایرانی‌ها به همه جای دنیا حمایت می‌کند"! به رغم انکار معضل فرار مغزها ازسوی احمدی نژاد صندوق بین المللی پول در خردادماه گذشته گزارشی را منتشر کرد که ایران در میان 91 کشور در حال توسعه و توسعه نیافته جهان مقام نخست در فرار مغزها را دارد.

طبق آمار صندوق بین المللی پول هم اکنون بیش از 250 هزار مهندس و پزشک ایرانی و بیش از 170 هزار ایرانی با تحصیلات عالیه در آمریکا زندگی می کنند و طبق آمار رسمی اداره گذرنامه، در سال 87 روزانه 15 کارشناس ارشد، 3/2 دکترا و در مجموع 5475 نفر لیسانس از کشور مهاجرت کردند.

همچنین بیش از 80 درصد از برگزیدگان المپیادهای علمی سالهای اخیر و اکثر رتبه های دو رقمی جذب دانشگاههای خارجی و به ویژه آمریکا شدند که اکثراً قصد بازگشت به ایران را ندارند.

در کنار لیبی و نپال
مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرده است که در حالی که رتبه ایران در مبارزه با فساد اداری مالی در سال 2006 تنها 106 بوده است اما یکسال بعد این رتبه به 131 افزایش یافت تا نام دولت ایران در  كنار كشورهاي ليبي، يمن، فيليپين، برونئي، نپال و هندوراس جاي بگیرد. یعنی کشورهایی که در زمره كشورهاي با فساد اقتصادي بالاطبقه بندي شده اند. جالبتر آنکه مرکز پژوهش های مجلس می افزاید: كنوانسيون سازمان ملل عليه فساد در ماه اكتبر سال 2003 جنبه اجرايي يافته و تاكنون 140 كشور به آن پيوسته اند اما جمهوري اسلامي ايران وافغانستان آن را امضا نكرده اند.

مشخص نیست با این رتبه های منفی که حاصل عملکرد نامطلوب دولت است و آنگونه که نمودارها نشان می دهند سمت و سوی فلش ها سال به سال روندی تصاعدی تر دارد دولت تا چه زمانی می تواند درصدد انکار و وارونه جلوه دادن این واقعیت های تلخ باشد. به قول آیت الله اصفهانی :" اكنون كه شاه و آمریكا در این كشور تسلط ندارند كه مضایق و معایب و مشكلات را متوجه آنها بدانیم ، چرا از استعدادها و مغزها كمتر استفاده می‌كنند."

http://www.rahesabz.net/print/3057/