بســـم الله الرحمن الرحيم

عید قربان، عید فداء و پایداری مبــــــارک باد

عيد قربان، عيد فداء و پايدارى و عيد تضحيه و ايثارگرى را به همۀ موحدینِ مُسلِم و به همۀ پيروان خط توحيدى ابراهيم و محمد مصطفی و به تمام جوامع اسلامى (در سراسر جهان)، تبريک و تهنيت عرض می کنیم. عيد قربان (عيد الاضحى) که مُحتواى آن از نامش پيدا و در نامش هم منعکس شده، روز قدردانى و گراميداشت فداکاريها و بخششها و روز قدردانى از فداکاريها و بخششهاى ابراهيم و اسماعيل است، همچنانکه عيد قربان روز گراميداشت و قدردانى از همهٴ فداکاريها اعم از جانى و مالى و عملکرد ايثارگرانه و خدايى و انسانى است.

عيد قربان در عين حال که روزى جهت گراميداشت و قدردانی از عملکرد فداکارانه و یاد انسانهاى فداکار است، خودش هم به روز فداکارى و ايثارگرى تبديل شده است. گرچه متاٴسفانه اين فداء و ايثارگرى بیشتر در جنبۀ مالى و مادى منحصر شده و جنبه های ديگر آن از جمله جهاد با جان در راه خدا وخلق، تحمل سختي ها در راه وفادارى به عهد و پيمان، پايبندى به اصول وارزشهاى توحيدى در سخت ترين وضعيت ها و شرایط و..... تا حد زیادی فراموشى شده است، و اين هم ناشى از عدم حاکميت محتواى ارزشهاى توحيدى بر جوامع اسلامى است.

عيد قربان يکى از دو عيد بزرگ مسلمين است، و اعیاد رمضان و قربان (به اجماع مسلمين و در تاريخ اسلام) از اعياد اصلی آنها میباشد، اعيادى که ناشى از فداکارى و براى فداکاری وضع شده اند، و همۀ مسلمين مکلف به شرکت در اين اعياد توحيدى و فراگير و وحدت آفرين هستند.

در ميان مسلمين اعياد و جشنهاى زيادى وجود دارند، لکن قربان و رمضان در ميان اين اعياد از برجستگى خاصی برخوردارند، و شرکت در بزرگداشت آنها و اِعمال محتوایشان از واجبات همۀ مسلمين است، و اين دو عيد بزرگ مأخوذ از آيات قرآن و منصوص به احاديث رسول هستند و از پشتوانۀاجماع اسلامی برخور دارند، و اين دو عيد اسلامى و توحيدى تاج اعياد مسلمين به حساب مى آيند. و اما بارزترين خصیصۀ اعياد اصلى مسلمين (رمضان و قربان)، همانا عقيدتى، ارزشى - اخلاقی، و شمولی بودن آنهاست، و براين اساس، لايق و مستحق آرمانى بودن و ابدى شدن و بين المللی گرديدن هستند، زيرا معنا و محتوايشان وابسته به زمان و مکان و يا نژاد و جامعه ای و يا يک محيط جغرافيايى خاصی نمى باشد، برخلاف بسيارى از اعياد محلى، قومى، و فرقه اى، که با بيرون رفتن از محيط خود محتوای خود را از دست ميدهند و بعضاً تفرق آفرين و حتی ضد ارزشى ميشوند، زيرا اينگونه اعياد به دليل اينکه داراى پايه هاى انسانى و توحيدى و ارزشى نيستند، بجاى اينکه عامل وحدت و تکامل و آزادسازى باشند، بيشتر مایۀ تفرقه، وسیلۀ رواج خرافات و افسانه پرستى، و مسبب شيوع نژاد پرستى و افسانه هاى قومى هستند.

عيد قربان، بلاشک يکی از زيباترين و مطلوب ترين وارزشى ترين اعیــاد شناخته شده در تاريخ و جهان بشريت است، و الحق جشن همۀ موحدين و همۀ آزاديخواهان و همۀ انسانهاى حقجو و اهل فداء و پایداری است. و طبعا منشاء عيد قربان نیز ابراهيم خليل الله (از پیامبران اولو العزم) و فرزند پايدار و صبور و فداکار ایشان اسماعيل هستند. آری؛ ابراهيم همان بت شکن تاریخ توحيد و يکتاپرستى است، و بدیهی است که همۀ موحدینِ مسلم راهرو پدر معنوى خودشان يعنى ابراهيم خلیل الله و تابع ملت او يعنى دين توحید و روش فداکارانۀ او هستند، و اين نص قرآن در رابطه با ابراهيم و ملت و روش او بسيار گوياست، آنگاه که می فرماید: وَجَاهِدُوا فِي اللَّهِ حَقَّ جِهَادِهِ هُوَ اجْتَبَاكُمْ وَ مَا جَعَلَ عَلَيْكُمْ فِي الدِّينِ مِنْ حَرَجٍ مِّلَّةَ أَبِيكُمْ إِبْرَاهِيمَ هُوَ سَمَّاكُمُ الْمُسْلِمينَ مِن قَبْلُ وَفِي هَذَا لِيَكُونَ الرَّسُولُ شَهِيداً عَلَيْكُمْ وَتَكُونُوا شُهَدَاء عَلَى النَّاسِ فَأَقِيمُوا الصَّلَاةَ وَآتُوا الزَّكَاةَ وَاعْتَصِمُوا بِاللَّهِ هُوَ مَوْلَاكُمْ فَنِعْمَ الْمَوْلَى وَنِعْمَ النَّصِيرُ (سورهٴ حج آيهٴ ۷۸): در راه الله جهاد و تلاش نمایید، که جهاد و تلاش در راه الله بر حق و رواست، او شما را برگزيده و {علیرغم وظایف بزرگ} در راه دینداری {و اسلامیت و مسلمانی} بر شما حرج و سختی قرار نداده است، و این همان دين و روش پدرتان ابراهيم است، و الله نامتان را مُسلمین قرار داده، هم در گذشته و در کُتُب پيشين و هم در قرآن، تا رسول الله محمد مصطفى سرمشق و نمونهٴ شما باشد، و شما نیز سرمشق و نمونهٴ مردم باشيد. پس نماز بپاداريد و زکات اموالتان را بپردازيد و به دين الله چنگ بزنيد، چرا که الله مولى و سرپرست شماست، و او چه مولى و سرپرست خوبى و چه مددکار و نصرت دهندهٴ خوبى است.

سلام بر ابراهيم خليل الله، سلام بر اسماعيل، قربان الله و صاحب صبر جميل، سلام بر محمد مصطفی، و سلام بر موحدين و مسلمين، مرگ بر استبداد و سلطه گری، مرگ بر شــرک و بت پرستی، و مرگ بر ماديت و خودپرستی.

سازمان موحدين آزاديخواه ايران
۱۰ ذو الحجة ۱۴۲۱ - ۱۵ اسفند ١٣٧٩