بِسْمِ اللَّه وَ لَهُ الْحُكْمُ وَ إِلَيْهِ الْمَصِيرُ

روسیاهی حُکام سعودی: با چراغ سبز غربی و افشاگری ترکیه

دهم مهرماه گذشته جمال قاشقچی روزنامه نگار و منتقد سیاسی (متولد مدینه و اهل عربستان و پناهندۀ ترکیه) بنابر موعد قبلی به سفارت عربستان سعودی در استانبول رفت تا اوراق جدایی از همسر قبلی اش را برای ترتیب ازدواج جدید دریافت نماید. لکن قاشقچی بیچاره نسبت به غداری و خیانتکاری این حکام ظالم و خائن تساهل به خرج داده و از کمینی که برایش ترتیب داده بودند غفلت می نماید؛ و در نتیجه به محض ورود به سفارت به دام آنها می افتد. و بنابر آخرین خبرهای منتشره همان وقت او را به قتل رسانده و جسدش را پنهان میکنند (و لکن هنوز معلوم نشده که با جسدش چه کرده اند). لکن حکام سعودی بعد از همۀ دروغهای شاخدار و رُسوا سرانجام اعتراف کردند که او را کشته و جسدش را جهت پنهان سازی قطعه قطعه کرده اند.

حال خوبست بدانیم که جمال قاشقچی کیست؟ در این اختلافی نیست که جمال قاشقچی تا بهار عربی در خدمت نظام سعودی و حکام استبدادی آن بود و در راستای اهداف آنها کار می کرد، و حتی سردبیر روزنامۀ «الوطن» و شبکۀ خبری «العرب» گردید (که هر دو در مِلکیت حکام سعودی بودند)، و لکن بعد از بهار عربی و خاصتا بعد از محاصرۀ قطر از طرف نظام سعودی و اِمارات و بحرین موضع دیگری پیدا کرد، و با همه کاره شدن ولیعهد جدید (بن سلمان) و راه انداختن اصلاحات غرب پسند و از آن طرف بگیر و ببندهای اصلاح طلبان سیاسی و علمای مذهبی منتقد راه خارج در پیش گرفت، و از یک منتقد اصلاح طلب بسوی مخالفت با نظام استبدادی و دست نشاندۀ سعودی کشیده شد. در این مسیر (با توجه به زمینه هایش) اول به آمریکا رفت، و اما او می دانست که مواضع سیاسی خود را که بسوی اسلام محوری سیر می کرد (و همراه بود با نقد سیاستهای غربی) نمی تواند از آمریکا تبلیغ نماید. و اینجا بود که راه ترکیه را در پیش گرفت و خواست در ترکیه مستقر شود، همان ترکیه ای که از طرفی ملجاء منتقدان سیاسی بهار عربی گشته، و از طرف دیگر با نظام سعودی و اماراتی دچار نزاع سیاسی شده است، و با ازدواجی که می خواست ترتیب دهد (با خانم خدیجه چنگیز) این امر را به اثبات رساند؛ و همین بود که حکام سعودی به فکر نابودی او افتادند. و لکن ظلم و طغیان سعودی تنها روی رضایت غرب! و عداوت غربی با مسلمین و خاصتا مسلمانان سیاسی! حساب باز کرده بود؛ و توجهی به مواضع ترکیه نکرد و حسابی برایش باز نکرده بود (و شاید هم خواسته اند از این طریق دشمنی ترکیه را بر انگیزند و نزاع و درگیری با ترکیه را وارد مرحلۀ جدیدی نمایند). و لکن این ظالمان غدار و خائن فکرش را نکرده بودند که چه بلایی بسرشان می آید و با چنین کاری چقدر روسیاهِ دنیا و آخرت می گردند و حتی آمریکا را همراه خود رسواتر می سازند؛ و به قول قرآن از جهتی که نمی دانستند گرفتار شدند: وَالَّذِينَ كَذَّبُوا بِآيَاتِنَا سَنَسْتَدْرِجُهُمْ مِنْ حَيْثُ لَا يَعْلَمُونَ: «و کسانى که آيات و قوانین ما را تکذيب و انکار کردند {و راه طغیان و استکبار در پيش گرفتند} آنها را در فهرست گرفتاران قرار می دهیم، و از جهتى که فکرش را نمی کنند به مُجازات می رسانیم»؛ اینست عاقبتِ ظالمان غدار و خائن.

و طبعا آنچه رویش حساب نکرده بودند یا حساب دیگری برایش باز کرده بوند اتفاق نیفتاد؛ و حکومت ترکیه به ریاست رجب طیب اردوغان از دو جهت این توطئه ها را خنثی کرد: از جهتی خویشتن داری نشان داد و کاری نکرد که بهانه ای بدست حکام سعودی (و غرب) بدهد، بلکه به مثابۀ یک جهت تحقیقی وارد معرکه شد، و بجای اینکه این قتل وحشیانه را موضوع خود نماید و آب و آتش را بهم بزند، سعی کرد مسئله را بین المللی نماید و مسئله را از محدودۀ ترکی - سعودی خارج کند. و از طرف دیگر روی این موضوع راه سازش و معامله در پیش نگرفت (مانند قتلها و ترورهای نظام ولایت مطلقه در اروپا که با دادن امتیازاتی خاتمه می یافتند)، بلکه روی قضیه ایستاد و بی رحمانه ایستاد؛ آنچنانکه حالا حکام سعودی رسواترین حکام عالم گشته اند؛ اینست سیاست درست و حسابی. و خوب حکام سعودی لابد نه دولتمردان ترکیه را شناخته اند و نه رابطه ای که بین آنها بوجود آمده بدان توجه نموده اند (و طبعا باید آنها را هیچ حساب کرده و به بازی گرفته باشند!). و چنین امری نشانۀ بلاهت و یا غرور بیجای آنها می باشد؛ و همانطور که گفتیم تنها غرب و رضایت آنها را به رسمیت شناخته اند! و طبعا این ابلهی ها در جاهای دیگری هم به وقوع پیوسته و آن را شاهد بوده ایم. خدایا انتقام نهایی را (با اسقاط و نابودی آنها) از این ظالمان غدار و خائن بستان، و خدایا خون مظلوم جمال قاشقچی را مایۀ غسل گناهانش و همراهی با حکام سعودی، و همچنین مُسبب اسقاط و نابودی این نظام و خاندان خبیث بگردان. در پایان آخرین مصاحبۀ جمال قاشقچی را (که بیشتر مواضع سیاسی او را منعکس می کند) به عرض می رسانیم.

سازمان موحدین آزادیخواه ایران

۸ ربیع الاول ۱۴۴۰ - ۲۵ آبان ۱۳۹۷