بِسْمِ اللَّه وَ لَهُ الْحُكْمُ وَ إِلَيْهِ الْمَصِيرُ

پایبندی به برجام و پایمال سازی قانون اساسی؟!

چرا حُکام ولایت مطلقه اینهمه پایبند برجام بوده و نسبت بدان متعهد هستند (حتی بعد از خروج آمریکا!!!)، اما برای قانون اساسی خود حسابِ ریال ایرانی باز نمی کنند؟! و این روش و تعامل متضاد و ناهمگن (یک بام و دو هوا) از چه چیزی نشأت می گیرد؟ جواب این سؤال بدین قرار است: آنها زمانی به تعهد و التزام می اندیشند که «زور و قدرت» در کار باشد، و طی چهل سال حکمرانی بر ایران به اثبات رسانده اند که فقط زبان زور را می فهمند و فقط زبان زور را قبول دارند و فقط قدرت عینی آنها را مهار میکند؛ و بیانات خمینی در پاریس (مبنی بر آزادیخواهی) و جام زهر خمینی (در صلح با عراق) و نرمش قهرمانۀ خامنه ای (در توافق هسته ای) نمونه های این حقیقت هستند. و خاصتا در میدان حاکمیت و سلطه گری بر مردم ضعیف ایران (در این مدت چهل ساله) به اثبات رسانده اند که آنچه نامش «عقل و دین و قانون» است نزد آنها ارزش و اهمیتی ندارد. و چونکه در ایران ضعیف در مقابل زور کافی قرار نداشته اند، بالبداهه روش گستاخی و پایمال سازی در پیش گرفته و در این راستا به چیزی پایبندی نشان نداده اند، و همه چیز را و من جمله قانون اساسی خویش را به کاغذپاره ای تبدیل کرده اند. و این یعنی اینکه از مردم ضعیف ایران حسابی نبرده اند، و مخالفانی هم نداشته اند که بتوانند این زورپرستان را مهار نمایند. و همانطور که دیدیم حتی کسان و جریاناتی که جزو نظام ولایت فقیهی بودند (از منتظری گرفته تا خاتمی و کروبی و رفسنجانی و تا احزاب ولایت فقیهی و......) به محض متفاوت شدن و در پیش گرفتن روش انتقادی تحمل نشدند، و کالعاده آنها نیز به روشهای مختلف محروم و مجازات و حذف گشتند.

و اما این بار و در میدان برجام (توافق هسته ای با غرب و آمریکا) اوضاع و منطق دیگری حاکم است؛ چرا که قویتر از خودش (و غیر قابل قیاس با خودش) به میدان آمده است، و همین است که در اینجا پایبندی غرب و آمریکا اصلا مطرح نیست! بلکه هرچه تعهد و پایبندی است به ایران ولایت مطلقه تعلق پیدا میکند! و طبعا این روش و منطقی است که حکام ولایت مطلقه چهل سال است در ایران مظلوم و ضعیف از آن پیروی و آن را تمرین کرده اند. و عجب اینکه: علیرغم اینهمه تمرین و تمسک به روش زور و اَلاّ تعهدی! اما باز نسبت به روش زورگویانۀ آمریکا و ترامپ معترض هستند و از آمریکا انتظار دارند به تعهدات خودش وفادار و پایبند باشد؟! خیلی جالب و مزه دار است! یعنی حکام ولایت مطلقه انتظار دارند که قدرتهای غربی (که اصلا و مبدئیا اهل تنازع بقاء و بقای اَقوی هستند و ماکیاولیسم و پراگماتیسم اصول سیاست آنهاست) اهل وفـــاء و تابع آیاتی مثل: «وَ أَوْفُوا بِعَهْدِ اللَّهِ إِذَا عَاهَدتُّمْ وَ لَا تَنقُضُوا الْأَيْمَانَ بَعْدَ تَوْكِيدِهَا» باشند؛ اما خودشان (که ادعای مسلمانی دارند!) همه چیز را به بازی بگیرند و قانونی را به رسمیت نشناسند! تا جایی که حالا و بالفعل قانون اساسی ولایت فقیهی ارزش پول و ریال ایران برایش باقی نمانده است. و طبعا این همان ابلهی و بی خردی است که قـرآن خطاب به مدعیان بی عمل می گوید: أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَ تَنسَوْنَ أَنفُسَكُمْ وَ أَنتُمْ تَتْلُونَ الْكِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ (بقرة - ۴۴): «آیا مردم را به خیر و نیکی امر و دعوت می کنید و خود را فراموش می سازید؟! در حالی که شما اهل کتاب و آگاه بر قوانین الله هستید؛ آیا تعقل نمی کنید و عقل بخرج نمی دهید؟» تا بدانید که این کار چقدر زشت و ناپسند و چقدر بیجا و بی اثر است.

و خلاصه در ادبیات ما ضرب المثلی هست که می گوید: از خر پرسیدند که منزلت کجاست؟ گفت «نقیزه» می داند. و خوب حکام خیره سر ولایت مطلقه نیز (که گوششان به حرف کسی بدهکار نگشت) بالاخره امثال ترامپ باید با آنها روبرو می شد، و مانند همۀ استبدادیان تعامل ترامپی را می طلبیدند، همان ترامپی که خامنه ای هم میداند که «تا در برابرش بیشتر تنازل نمایی بیشتر میخواهد». اما بازهم و با وجود این واقعیت (و از روی ناچاری!) مأیوس نمی شوند! و مثلا به اروپا توسل می جویند (هرچند شفاعت اروپا هم نزد ترامپ زیاد مقبول نمی گردد!). بنابر این، اعتراض و شکوه و شکایت (در جنگل استبداد و سلطه گری) معنایی پیدا نمی کند و بیشتر بیچارگی را منعکس می سازد، و در چنین میدانی چارۀ بشریت در بیچارگی است، و این منطق قدرت و جنگل داری است: یا غالب می شوی یا مغلوب! و تاریخ بشریت بیانگر همین حقیقت است، و دنیای معاصر هم (که غرب بانی و مؤسس آنست) روی داروینیسمِ اجتماعی و ماکیاولیسم و پراگماتیسم بنا شده است، نه روی «حق و عدالت و اخلاق». و بالاخره حُکام ولایت مطلقه چهل سال مردم ضعیف ایران را روی همین مبادی اداره کردند، و عاقبت هم باید راضی شوند که به روش خودشان با آنها رفتار گردد. و حال جز تسلیم کامل در برابر قدرت اَقوی یا حذف و ساقط شدن چارۀ دیگری ندارند؛ و نرمش قهرمانه! که هیچ! نرمش ذلیلانه هم تأثیر نمی کند.

سازمان موحدین آزادیخواه ایران

۲۵ شعبان ۱۴۳۹ - ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۷